Fotel uszak nigdy nie wychodzi z mody

Fotel uszak nigdy nie wychodzi z mody

Fotele uszaki to od kilku sezonów jedne z najmodniejszych i najchętniej wybieranych mebli. Nie każdy wie jednak, że ten typ fotela rozpoczął swoją "karierę" już w XVII wieku. Kultowy uszak udowadnia, że to co dobre nigdy się nie starzeje i może być inspiracją do tworzenia różnorodnych współczesnych aranżacji.

Skąd pochodzą fotele uszaki?
Najpopularniejsza wersja dotycząca historii tych pięknych foteli mówi, że narodziły się one w Anglii w XVII wieku. Ich głównym zadaniem była ochrona przed chłodem. Kobiety w tamtych czasach często zakładały suknie, które odsłaniały im ramiona. Fotel posiadał specjalne listewki po bokach nazywane skrzydłami lub uszami, aby nie narażać pań na przeciągi. Większość osób kojarzy jednak ten typ fotela z rządami Ludwika XIV, który szczególnie go sobie upodobał. Meble te tworzone były z myślą o elitarnych osobach, ponieważ wysokie oparcie, masywna forma i dworska oprawa fotela przywodziły na myśl tron, dlatego świetnie podkreślały pozycję osoby, która w nim zasiadała. Uszak podbił nie tylko Francję, ale również kraje skandynawskie i Holandię. Wraz z czasem stał się popularny także w Stanach Zjednoczonych, gdzie zagościł pod formą tzw. easy chair, czyli fotela do sypialni.

Fotel uszak w obecnej formie
Współczesne fotele uszaki charakteryzuje przede wszystkim wysokie oparcie i obniżone siedzisko. Całość osadzona jest zwykle na krótkich nóżkach. Stosowany jest jako typowy mebel wypoczynkowy, stawiany przy kominku czy przed telewizorem. Chętnie wybierają go również młode mamy jako fotel do karmienia. Nierzadko w jego towarzystwie ustawia się podnóżek, aby móc w jeszcze lepszym stopniu się zrelaksować. Fotele w tym stylu są często obecne w aranżacjach skandynawskich. Pięknie podkreślają również wnętrza o charakterze retro i glamour. Na rynku spotkamy zarówno klasyczne fotele uszaki, jak również inne modele inspirowane nimi. Kolorystyka oraz rodzaje tkanin są bardzo różnorodne. Popularne są fotele w pikowany wzór, ale można znaleźć również prostsze i bardziej minimalistyczne modele, przyozdobione jedynie drobnym guziczkiem na oparciu.

Opinie (3)
Ula
Fotel uszak jest niezwykle wygodny.
Wiola
Od kilku lat mam uszaka w swoim salonie, doskonale spełnia swoją funkcję.
Patrycja
Zgadzam się, takie fotele są ponadczasowe.
Dodaj swoją opinię
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Oceń firmę
jako pierwszy
Ocena: 5/5 (15 opinii)
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy
Oceń firmę
jako pierwszy

Wersalka to niezwykle praktyczny mebel, który cie...
Fotel uszak to oryginalny, a zarazem cieszy się o...
Wybierając meble do domu zwykle koncentrujemy si...
Na rynku dostępnych jest wiele różnych pr...
Klejonka to rodzaj płyty meblowej stosowanej w me...
Najbardziej reprezentatywną częścią naszego mi...